V ZD Idrija smo ob razglasitvi epidemije covida-19 dejavnost prilagodili nujnim potrebam občank in občanov, ob istočasni skrbi za varnost pacientov in zaposlenih. Zaradi omejenega števila zdravstvenih delavcev in ker v prostorih nismo mogli zagotoviti primernih varnostnih ukrepov, smo sredi marca začasno zaprli ZP Cerkno, vse dejavnosti pa smo izvajali v ZD Idrija.
Vzpostavitev covid ambulante in reorganizacija dela
V prostorih CKZ – v stavbi ‘starega’ ZD Idrija smo kmalu po razglasitvi epidemije vzpostavili t. i. ‘covid-19 ambulanto’, v kateri smo izvajali odvzeme brisov ter preglede bolnikov z znaki, ki bi lahko pomenili okužbo s koronavirusom. Ob vstopu v ZD smo vzpostavili triažni sistem. Poleg nujne medicinske pomoči smo organizirali ambulanto za administrativne potrebe (pisanje receptov, urejanje bolniškega staleža in podobno) ter ambulanto za akutna stanja brez znakov covid-19. V omejenem obsegu sta delovali otroška in ginekološka ambulanta, delovanje nekaterih ostalih služb smo reorganizirali (laboratorij, reševalna služba). Do sredine maja niso delovali zobozdravstvene ambulante, fizioterapija, referenčne ambulante, Center za krepitev zdravja, RTG, samoplačniške ambulante, okrepljena pa je bila patronažna služba.
Imenovanje ‘krizne’ skupine
Še pred razglasitvijo epidemije smo imenovali krizno skupino, ki se je v tednih in mesecih od marca do maja sestajala dnevno, člani skupine pa so si izmenjevali informacije, razpravljali o potrebnih prilagoditvah in morebitnih dodatnih ukrepih. To se je izkazalo za izjemno dobro odločitev, saj je bila prava in hitra informacija v nepredvidljivem obdobju zelo pomembna. Za izjemno koristne so se izkazali tudi ‘redni spletni sestanki’, pri katerih smo sodelovali z županoma občin Idrija in Cerkno ter predstavniki gospodarstva na območju obeh občin.
Pomanjkanje zaščitne opreme
Tako kot vsi smo se tudi v ZD Idrija v začetni fazi dnevno soočali z izjemnim pomanjkanjem zaščitne opreme. V tem primeru so bile neprecenljive donacije mask standardov FFP1, FFP2, FFP3, kirurških mask, zaščitnih plaščev in vizirjev podjetij FMR, Hidria, ETA Cerkno, Civilne zaščite Idrija in PGD Idrija.
Vsem še enkrat izrekamo zahvalo, saj so bile donacije za nas izjemno pomembne.
Ponovna vzpostavitev dela ambulant in služb
V maju, ko se je epidemija umirjala, smo tudi v ZD Idrija dejavnost počasi vračali v ustaljene tirnice. Najprej smo odprli ZP Cerkno, kasneje in postopoma pa do konca maja sprostili delovanje vseh ostalih služb in ambulant, ki v času epidemije niso delale. V maju smo ob vstopu v ZD Idrija in ZP Cerkno še vedno izvajali triažo, kasneje smo jo opustili.
Trenutno triažo – v smislu preverjanja morebitnih znakov, ki bi kazali na okužbo s covid-19 – izvajamo ob naročanju na pregled. Uporaba mask je v prostorih ZD Izjemnega pomena je, da pacienti v primeru suma na bolezen covid-19 ne hodijo neposredno v zdravstveni dom, ampak se predhodno po telefonu posvetujejo z osebnim zdravnikom, v primeru nujnih stanj pa z urgentnim zdravnikom. Idrija in ZP Cerkno zdaj, ko število okuženih v državi spet narašča, še vedno obvezna tako za zdravstvene delavce in sodelavce kot tudi za paciente.
Zdravstveni delavci so se domala vsi, brez izjeme, hitro prilagodili novim, izjemno zahtevnim razmeram, pacienti pa so z velikim razumevanjem sprejeli dejstvo, da njihov zdravnik ni bil vsakodnevno dostopen in da se nekatere storitve niso izvajale. Vsem velja velika zahvala, saj nam je s skupnimi močmi uspelo v določenem delu zajeziti epidemijo. Dejstvo je, da covida-19 ni moč premagati čez noč, a prepričani smo, da smo se iz prve izkušnje tudi za naprej ogromno naučili.
Maja Filipič Trpin
Cerkljanske novice, letnik 7, št. 18, julij 2020, str. 3
Preberite celotne Cerkljanske novice na tej povezavi.